5. Bölüm

Daisy Kırlangıçkuyruğu

Bayan Kırlangıçkuyruğu’nun şoke edici ölümünün ardından aylar sonra Kral’ın hizmetkârları iki gruba ayrılmıştı. Birinci gruptakiler Bayan Kırlangıçkuyruğu’nun ölümünün Kral Fred’in suçu olduğunu fısıldaşıyorlardı. İkinci gruptakilerse ortada bir hata olduğuna ve Kral’ın takımını tamamlaması için Bayan Kırlangıçkuyruğu’na emir vermeden önce onun ne kadar hasta olduğunu bilemeyeceğine inanmayı tercih ediyordu.

Pasta şefi olan Bayan Pürneşe ikinci gruptandı. Kral ona her zaman çok iyi davranmıştı, hatta bazen onu yemek odasına çağırır, o gün daha bir lezzetli olmuş Düklerin Keyfi veya Süslü Püslü’ler için onu tebrik ederdi, bu yüzden o da Kral’ın nazik, cömert ve anlayışlı bir adam olduğuna emindi.

“İşte şuraya yazıyorum bak, biri Kral’a haber vermeyi unuttu” dedi kocası Binbaşı Pürneşe’ye. “Kral hasta bir hizmetkârını asla çalıştırmazdı. Bu olanlar yüzünden kendisini çok kötü hissettiğine eminim.”

“Evet,” dedi Binbaşı Pürneşe, “öyle hissettiğine eminim.”

Binbaşı Pürneşe de eşi gibi Kral’ın iyiliğini düşünüyordu çünkü o da, babası ve büyükbabası gibi Kraliyet Muhafızı olarak krallığa sadakatle hizmet ediyordu. Böylelikle, Kral Fred’in Bayan Kırlangıçkuyruğu’nun ölümünün ardından oldukça neşeli olduğunu gözlemlemesine (Kral eskisinden daha düzenli bir şekilde ava çıkıyordu), ayrıca Kırlangıçkuyruğu ailesinin mezarlığın orada yaşamaları için eski evlerinden çıkarıldıklarını bilmesine rağmen, Binbaşı Pürneşe yine de Kral’ın terzisinin başına gelenler yüzünden üzgün olduğuna ve kadının kızıyla kocasının taşınmasında parmağı olmadığına inanmaya çalıştı.

Kırlangıçkuyruğu ailesinin yeni kulübesi kasvetliydi. Gün ışığı mezarlığı çevreleyen yüksek porsuk ağaçları yüzünden kesiliyordu, yine de Daisy yatak odasının penceresinden, karanlık dallar arasındaki bir boşluktan annesinin mezarını açıkça görebiliyordu. Bert onu mümkün oldukça sık ziyaret etmesine rağmen artık komşu evde oturmadığından Daisy boş vakitlerinde onu eskisi kadar görmüyordu. Yeni bahçedeki oyun alanı eskisi kadar büyük değildi ama oyunlarını buraya göre uydurmuşlardı.

Bay Kırlangıçkuyruğu’nun bu yeni evle veya Kral’la ilgili ne düşündüğünü kimse bilmiyordu. Bu tür konuları diğer hizmetkârlarla hiç konuşmaz, kızı Daisy’yi annesinin yokluğunda büyütüp ona destek olmasını sağlayacak parayı kazanmak için sessizce işine gücüne bakardı.

Babasının marangozluk atölyesinde ona yardım etmekten çok hoşlanan Daisy iş tulumunu üstüne geçirdiği zaman neşelenirdi. Üstünün başının kirlenmesinden çekinmezdi, kılık kıyafetle de pek ilgisi yoktu. Yine de cenazeden sonraki günlerde annesinin mezarına taze çiçek götürürken her gün farklı bir elbise giydi. Bayan Kırlangıçkuyruğu hayattayken her zaman küçük kızının kendi deyimiyle “küçük bir hanımefendi” gibi görünmesini sağlamaya çalışmış ve onun için bir sürü çok güzel minik elbise dikmişti. Kral Fred kendisi için dikilen muhteşem kıyafetlerden arta kalan kumaşları Bayan Kırlangıçkuyruğu’na cömertçe verirdi; annesi Daisy’nin elbiselerinden bazılarını bu kumaşlardan dikmişti.

Böylelikle bir hafta, sonra bir ay, derken bir yıl gelip geçti, öyle ki artık annesinin diktiği elbiseler Daisy’ye çok küçük geliyordu, yine de Daisy onları dolabında dikkatlice saklıyordu. Etrafındakiler Daisy’nin başına gelenleri unutmuşa benziyordu ya da annesinin ölümü fikrine iyiden iyiye alışmışlardı. Daisy de bu duruma alışmış gibi davranıyordu. Aslında hayatı normale dönmüş gibiydi. Babasına atölyesinde yardım ediyor, ödevlerini bitiriyor ve en yakın arkadaşı Bert’le oynuyordu, ama annesi hakkında hiç konuşmuyorlardı, Kral hakkında da öyle. Daisy her gece uykuya dalana dek ay ışığında parlayan uzaktaki beyaz mezar taşına gözlerini dikiyordu.

Resimleme Önerileri

Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölüme ait resimleme önerileri şunlardır:

Bert Pürneşe

Daisy Kırlangıçkuyruğu

Baş Danışman Balıksırtı

Kral Fred’in mor takımı

Kapı ve pencereleri siyah perdelerle örtülü ev

Marangozun atölyesi

Daisy’nin eski elbisesi

Resim yarışmasına katılın!