31. Bölüm

Kasabın Kayboluşu

O gece, kapkara giyinmiş bir süvari birliği karanlıkta gizlenerek Binbaşı Kakalak’ın önderliğinde Hamurhisar’dan yola çıktı. Tam ortalarında duran yük arabasında, kocaman bir çuval bezinin altında, oyma pulları ve uzun keskin pençeleriyle devasa tahta ayak vardı.

Sonunda İslişehir’in girişine ulaştılar. Şimdi atlılar –Tükrer’in bu iş için özel olarak seçtiği Ickabog Savunma Birliği üyeleri– atlarından inip hayvanların nallarını çuval beziyle sardılar, böylece arkalarında toynak izi bırakmayacaklar ve toynakların sesi de kesilmiş olacaktı. Sonra devasa ayağı yük arabasından indirdiler, tekrar atlarına binip ayağı aralarında taşıyarak Tubby Bonfile’nin evine götürdüler; Tubby eşiyle yaşıyordu ve şansa bakın ki evi komşu evlerden biraz daha uzakta bulunuyordu.

Birkaç asker atlarını bağlayıp Tubby’nin evinin arka kapısına sinsice yaklaştı ve zorla içeri girdi, bu sırada diğerleri dev ayağı evin arka kapısının etrafındaki çamurlu zemine bastırıyordu.

Askerler geldikten beş dakika sonra Tubby’yi ve eşini evlerinden dışarı çıkardılar (çocukları yoktu), ellerini ayaklarını bağlayıp ağızlarını tıkadılar, sonra da ikisini yük arabasına attılar. Tam olarak aynı Er Hırgür’ün Daisy’den kurtulması gerektiği gibi, Tubby ve eşinin de hayatlarının sonunun geldiğini, hatta bedenlerinin ormana gömülmek üzere olduğunu söylesem yeridir. Tükrer sadece işine yarayacak kişileri hayatta bırakırdı: Ickabog ayağı zarar gördüğü takdirde Bay Kırlangıçkuyruğu’nun onu tamir etmesi gerekebilirdi, Yüzbaşı İyidost’la arkadaşlarıysa bir gün Ickabog yalanlarını tekrar etmek için yine kullanılabilirdi. Tükrer hain bir sosis üreticisine ihtiyacı olabileceğini düşünmediğinden onun öldürülmesini emretti. Bayan Bonfile’ye gelince, Tükrer onu kayda değer bile bulmamıştı, ama size şunu söylemek isterim ki kendisi çok nazik bir hanımdı ve arkadaşlarının çocuklarına dadılık eder, yerel koroda şarkı söylerdi.

Bonfile ailesi götürülünce, geride kalan askerler eve girdiler ve sanki devasa bir canavarın marifetiymişçesine evdeki bütün eşyaları kırıp döktüler, adamların geri kalanı da evin arka tarafındaki çiti kırdılar ve dev ayağı Tubby’nin tavuk kümesinin etrafındaki yumuşak toprağa bastırdılar, böylelikle gözü dönmüş canavar tavuklara da saldırmış gibi olacaktı. Hatta askerlerden biri çizmelerini ve çoraplarını çıkarıp yumuşak toprakta ayak izini çıkardı, sanki Tubby tavuklarını korumak için telaşla evden dışarı çıkmıştı. Nihayet aynı adam tavuklardan birinin kafasını keserek etrafa çokça kan ve tüy yayılmasını sağladı, sonra da kümesin yan tarafını parçaladı, böylece tavukların geri kalanı kaçtı.

Dev ayağı Tubby’nin evinin dışındaki çamurlu toprağa birçok kez daha bastırdıktan sonra canavar sert zemine doğru kaçmış gibi göründü, askerler Bay Kırlangıçkuyruğu’nun eserini yük arabasına, çok yakında öldürülecek olan kasapla eşinin yanına geri koydular, sonra da atlarına tekrar binip gecenin karanlığına karıştılar.


Bütün Bölümler

Ickabog'un bugüne kadar yayımlanan bütün bölümlerini okuyun.