15. Bölüm

Kral Geri Dönüyor

Ertesi sabah Kral, Hamurhisar’a gitmek üzere yola çıktığında Ickabog’un bir adamı öldürdüğü söylentileri sadece İslişehir’e giden köprüye varmakla kalmamış, şafaktan önce yola koyulan bir grup peynirci sağ olsun, başkente kadar ulaşmıştı bile.

Yine de Hamurhisar kuzey bataklığından sadece en uzak şehir olmasıyla değil, ayrıca Cornucopia’nın diğer şehirlerinden çok daha iyi eğitimli ve bilgili olmasıyla nam saldığından söylentiler kuşkuyla karşılandı.

Şehrin tavernaları ve pazar yerlerinden heyecanlı tartışmalar yükseliyordu. Şüpheciler Ickabog’un var olmasına dair saçma düşünceye güldüler, diğerleriyse hayatında Bataklık Diyarı’na adımını atmamış olanların konunun uzmanları gibi davranmaması gerektiğini söylediler.

Güneye gittikçe Ickabog söylentileri gitgide çeşitlendi. Bazıları Ickabog’un üç adamı öldürdüğünü söylüyordu, diğerleriyse sadece birinin burnunu kopardığını.

Şehir-İçinde-Şehir’deyse tartışmalar bir parça endişeyle harmanlanmıştı. Kraliyet Muhafızları’nın eşleri, çocukları ve arkadaşları askerler için endişeleniyordu, ama ölen biri olsa ailelerine mutlaka bir ulağın haber getireceğini söyleyerek birbirlerini yatıştırıyorlardı. Bert okuldaki çocukların arasında dolanan söylentilerden korkup annesini bulmaya saray mutfağına geldiğinde, Bayan Pürneşe de oğlu Bert’ü tam olarak böyle avuttu.

“Babacığına bir şey olsaydı Kral mutlaka haber gönderirdi” dedi Bert’e. “Gel bak sana bir sürprizim var.”

Bayan Pürneşe Kral’ın dönüşü için Cennet Umutları pastasından hazırlamıştı; pastalardan pek simetrik olmayan bir tanesini Bert’e verdi. Bert nefesini tuttu (çünkü Cennet Umutları’ndan ancak doğum günlerinde yiyebiliyordu) ve minik pastadan bir ısırık aldı. Anında gözleri mutluluk gözyaşlarıyla doldu, sanki cennet damağından taşmış ve bütün endişelerini alıp götürmüştü. Heyecanla babasının şık üniforması içinde eve geldiğini düşündü; Bert yarın okulda ilgi odağı olacaktı çünkü uzak mı uzak Bataklık Diyarı’nda Kral’ın adamlarının başına tam olarak ne geldiğini o bilecekti.

Kraliyet alayı ufukta göründüğünde Hamurhisar’a alacakaranlık çöküyordu. Bu kez Tükrer insanlara içeride kalmalarını bildiren bir ulak göndermemişti. Majesteleri’nin saraya Kraliyet Muhafızları’ndan birinin cenazesiyle döndüğünü gördüklerinde Hamurhisar sakinlerinin kapılacağı telaş ve korkuyu Kral’ın iliklerinde hissetmesini istiyordu.

Hamurhisarlılar geri dönen adamların yorgun ve biçare yüzlerini gördüklerinde alayın ilerleyişini sessizce izlediler. Sonra çelik grisi atın üzerindeki sarılı bedeni fark ettiler ve kalabalıktaki herkes alev alırcasına bir bir nefesini tuttu. Kraliyet alayı parke taşlı dar Hamurhisar sokaklarında ilerledi ve erkekler şapkalarını çıkarırken kadınlar reverans yaptı; saygılarını Kral’a mı yoksa ölü adama mı sunduklarından emin değildiler.

Eksik olan kişiyi ilk fark eden Daisy Kırlangıçkuyruğu’ydu. Yetişkinlerin bacaklarının arasından alayı gözetlerken Binbaşı Pürneşe’nin atını fark etti. Geçen hafta kavga ettiklerinden beri Bert’le konuşmadığını anında unutan Daisy babasının elinden kurtulup koşmaya başladı, kalabalığın arasından yolunu bulmaya çalışırken kahverengi saç örgüleri uçuşuyordu. Atın üzerindeki cenazeyi görmeden önce Bert’ün yanına varması gerekiyordu. Onu uyarmalıydı. Ama insanlar o kadar dip dibeydi ki, Daisy ne kadar hızlı olursa olsun atların hızına yetişemedi.

Bert ve Bayan Pürneşe sarayın duvarlarının gölgesindeki kulübelerinin önünde duruyorlardı, kalabalığın iç çekmelerini duyduklarından bir terslik olduğunu anlamışlardı. Bayan Pürneşe endişeliydi endişeli olmasına ama yakışıklı kocasını birazdan göreceğine de emindi çünkü kötü bir şey olsa Kral mutlaka haber gönderirdi.

Kafile köşeyi dönünce Bayan Pürneşe’nin gözleri Binbaşı’yı görmek için bütün yüzleri taradı. Başka yüz kalmadığını fark ettiğinde yüzünün rengi yavaşça soldu. Sonra bakışları Binbaşı Pürneşe’nin çelik grisi atına bağlı duran cenazeye takıldı; bayıldığı sırada eli hâlâ Bert’ün elindeydi.

Resimleme Önerileri

On dört ve on beşinci bölüme ait resimleme önerileri şunlardır:

Endişeli hancı

Mahzenin anahtarı

Yatak örtüsünü başına kadar çekmiş haldeki Kral Fred

Lord Tükrer ve mumu

Ata bağlı, pelerinlere sarılmış cenaze

Resim yarışmasına katılın!