42. Bölüm

Perdenin Ardında

Bayan Pürneşe sarayın avlusundan girdiğinde mutfak karanlık ve boştu. Parmak ucunda, köşeleri iyice kolaçan ederek ilerledi çünkü uşak Huyubatsın’ın nasıl da gölgelerin arasında sinsice gizlenip etrafı gözetlediğini iyi biliyordu. Bayan Pürneşe yavaşça ve dikkatlice Kral’ın özel dairelerine doğru ilerledi, minik tahta ayağı elinde o kadar sıkı tutuyordu ki ayağın sivri pençeleri avcuna batıyordu.

Sonunda Fred’in odasına çıkan kırmızı halılı koridora ulaştı. Kapıların ardından gelen kahkaha seslerini duyabiliyordu. Tam da tahmin ettiği gibi Fred’e Hamurhisar’ın hemen kıyısında meydana gelen Ickabog saldırısıyla ilgili haber verilmemişti çünkü Bayan Pürneşe şundan emindi ki Kral bu olayı duymuş olsa kesinlikle gülmezdi. Ancak belli ki Kral’ın yanında biri vardı, oysa Bayan Pürneşe Fred’le yalnız görüşmek istiyordu. Orada ne yapacağını düşünedururken önündeki kapı açıldı.

Bayan Pürneşe nefesini tutup hemen uzun bir kadife perdenin altına girdi ve kıpırdamamaya çalıştı. Tükrer ve Salyan Kral’a iyi geceler dileklerini sunarken gülüşüp şakalaşıyorlardı.

“Mükemmel bir espriydi Majesteleri, ilahi, gülmekten karnıma ağrılar girdi!” diyerek kahkahalara boğuldu Salyan.

“Size yeni bir lakap takmamız lazım efendim, Kral Komik Fred diyelim size!” diye kıkırdadı Tükrer.

Bayan Pürneşe nefesini tuttu ve karnını içine çekmeye çalıştı. Fred’in kapısının kapandığını duydu. İki lord birden gülmeyi kesti.

“Kahrolası ahmak” dedi Salyan alçak sesle.

“Bu adamdan daha zeki Yayıkkent peynirleriyle tanışmışlığım var” diye homurdandı Tükrer.

“Yarın onu eğlendirme sırasını sen alamaz mısın?” diye homurdandı Salyan.

“Üçe kadar vergi memurlarıyla meşgul olacağım” dedi Tükrer. “Ama şayet—”

Her iki lord da konuşmayı kesti. Ayak sesleri de durdu. Bayan Pürneşe hâlâ nefesini tutuyordu, gözleri kapalı, perdedeki kabarıklığı fark etmemeleri için dua ediyordu.

“Pekâlâ, iyi geceler Tükrer” dedi Salyan’ın sesi.

“Evet, iyi uykular Salyan” dedi Tükrer.

Bayan Pürneşe kalbi küt küt çarparak, çok yavaşça nefesini verdi. Sorun yoktu. İki lord yataklarına gidiyordu… Yine de ayak seslerini duyamadı…

Derken, tekrar nefes almaya fırsat bulamadan perde birdenbire ardına kadar açıldı. Bağırmasına fırsat bırakmadan Salyan’ın kocaman eli ağzını kapattı ve Tükrer de bileklerini yakaladı. İki lord Bayan Pürneşe’yi saklandığı yerden sürükleyip en yakındaki merdivene götürdüler, direnip bağırmaya çalışsa da Salyan’ın kalın parmakları arasından ne en ufak bir ses çıkarabildi ne de ondan kendini kurtarabildi. Nihayet onu bir zamanlar ölü kocasının elini öptüğü aynı Mavi Oda’ya götürdüler.

Tükrer “Sakın çığlık atma,” diye onu uyardı ve saraydayken bile yanından ayırmadığı kısa hançeri çıkardı, “yoksa Kral’ın yeni bir pasta şefine ihtiyacı olur.”

Salyan’a elini Bayan Pürneşe’nin ağzından çekmesini işaret etti. Bayan Pürneşe ilk olarak derin bir nefes aldı çünkü bayılacak gibi olmuştu.

“Perdenin altında kaşık gibi görünüyordun” diye alay etti Tükrer. “Kral’ın o kadar yakınında gizli gizli ne yapıyordun, hem de mutfak çoktan kapandıktan sonra?”

Bayan Pürneşe saçma bir yalan uydurabilirdi tabii. Kral Fred’in yarın hangi pastalardan istediğini soracakmış gibi yapabilirdi ama iki lordun ona inanmayacağını biliyordu. O da Ickabog ayağını sımsıkı tutan elini uzatıp parmaklarını açtı.

“Ne işler çevirdiğinizi biliyorum” dedi sessizce.

İki lord yaklaştı ve kadının avcunda duran, Kara Tabanlar’ın kullandığı devasa ayağın tıpkısının aynısı olan minicik taklidine baktı. Tükrer ve Salyan önce birbirlerine, sonra Bayan Pürneşe’ye baktılar; pasta şefi adamların suratlarındaki ifadeyi gördüğünde aklından geçen tek şey şu oldu: Kaç Bert – kaç!

Resimleme Önerileri

Kırk bir ve kırk ikinci bölümlere ait resimleme önerileri şunlardır:

Dikiş diken Bayan Pürneşe

Mutfağa süzülen Bayan Pürneşe

Perdenin arkasında saklanan Bayan Pürneşe

Resim yarışmasına katılın!

Bütün Bölümler

Ickabog'un bugüne kadar yayımlanan bütün bölümlerini okuyun.