32. Bölüm

Plandaki Kusur

Bay ve Bayan Bonfile’nin komşuları ertesi gün uyandıklarında tavukların yolun dört bir yanına dağıldığını gördüler ve bir koşu Tubby’ye tavuklarının kaçtığını haber vermeye gittiler. Devasa ayak izlerini, kanı, kuş tüylerini, kırık arka kapıyı ve karı kocadan tek bir iz bile olmadığını gördüklerinde komşuların yaşadığı korkuyu bir hayal edin.

Bir saat sonra acayip bir kalabalık Tubby’nin boş evi etrafında toplandı, hepsi canavarın ayak izlerini, parçalanmış kapıyı ve mahvolmuş eşyaları inceliyordu. Panik baş göstermişti bir kere ve birkaç saat içinde İslişehir’de bir kasabın evine Ickabog’un saldırdığı haberi kuzeye, güneye, doğuya ve batıya yayılmaya başlamıştı. Kasaba tellalları meydanlarda çanlarını çaldı ve birkaç gün içinde ülkenin dört bir yanı Ickabog’un sinsice güneye gidip iki kişiyi kaçırdığı haberiyle çalkalanmaya başladı, bu gerçekten haberi olmayan tek kesim Bataklık Sakinleri’ydi.

Tükrer’in bütün gün kalabalıklar arasında dolaşıp halkın tepkilerini gözlemlemekle görevli İslişehir casusu, efendisine planının mükemmel bir şekilde işlediğine dair haber gönderdi. Ancak akşamın ilk saatlerinde casus tam kendine sosisli börek ve bir maşrapa biradan oluşan bir ziyafet çekmek üzere tavernaya gitmeyi düşünüyordu ki bir grup adamın Ickabog’un dev ayak izlerinden birini inceleyip aralarında fısıldaştıklarını fark etti. Casus yanlarına sokuldu.

“Korkunç değil mi?” diye sordu onlara. “Şu ayağın boyuna bakın! Pençelerinin uzunluğuna bakın!”

Tubby’nin komşularından biri kaşlarını çatıp doğruldu.

“Sekiyormuş” dedi.

“Anlamadım?” dedi casus.

Sekiyormuş” diye tekrar etti komşu. “Bak. Aynı sol ayak, arka arkaya. Ya Ickabog sekiyor, ya da…”

Adam cümlesini bitirmedi ama yüzündeki ifade casusu harekete geçirdi. Casus tavernaya gitmek yerine tekrar atına atladı ve saraya doğru dörtnala uzaklaştı.

Resimleme Önerileri

Otuz, otuz bir ve otuz ikinci bölümlere ait resimleme önerileri şunlardır:

Devasa tahta ayak

Canavarın yerdeki ayak izleri

Kan ve tavuk tüyleri

Resim yarışmasına katılın!

Bütün Bölümler

Ickabog'un bugüne kadar yayımlanan bütün bölümlerini okuyun.