JK Rowling Fotoğraf: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

J.K. Rowling ilk kez 1997 ile 2007 yılları arasında yayımlanan yedi “Harry Potter” romanının yazarıdır. “Harry Potter” fikri herkesin bildiği gibi gecikmiş bir tren yolculuğu sırasında yazarın aklına gelmiş, yazar hikâyeyi İngiltere, Portekiz ve İskoçya’da yaşadığı dönemde yazmıştır.

Harry, Ron ve Hermione’nin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki maceraları 500 milyondan fazla satmış, 80’den fazla dile çevrilmiş ve gişe rekorları kıran sekiz sinema filmine uyarlanmıştır.

J.K. Rowling kitap serisinin yanında yardım kurumları için üç ek kitap yazmıştır: Çağlar Boyu Quidditch, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? ve Ozan Beedle’ın Hikâyeleri. Daha sonra Fantastik Canavarlar kitabı Büyüzoolog Newt Scamander’ın başrolü üstlendiği, yine senaryosu J.K. Rowling’e ait yepyeni bir film serisine ilham olmuştur. Serinin ikinci filmi Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları 2018’de vizyona girmiştir.

J.K. Rowling yetişkin Harry’nin hikâyesini bir tiyatro oyununda devam ettirerek oyun yazarı Jack Thorne ve yönetmen John Tiffany ile Harry Potter ve Lanetli Çocuk, Birinci ve İkinci Bölüm adlı tiyatro oyununu yazmıştır; oyun Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya sahnelerinde büyük övgüyle karşılanmıştır.

J.K. Rowling’in yetişkinler için yazdığı kitaplar da vardır; Robert Galbraith takma adıyla kaleme aldığı Cormoran Strike serisi televizyona uyarlanmıştır.

J.K. Rowling, Britanya İmparatorluk Nişanı ve Onursal Liyakat Nişanı; Fransa Légion d’Honneur Nişanı, Hans Christian Andersen Ödülü, Robert F. Kennedy Ripple of Hope Ödülü ve bir Blue Peter Altın Rozeti de dahil olmak üzere birçok ödül almıştır. Volant adındaki hayır vakfı aracılığıyla birçok hayır işine destek olmuştur, ayrıca çocuklar yararına çalışan bir yardım kuruluşu olan Lumos’un kurucusudur; Lumos aileleri bir araya getirmek ve yetimhanelerle yetiştirme yurtlarının olmadığı bir dünya için mücadele eder.

J.K. Rowling kendini bildi bileli yazar olmak istemiştir ve en mutlu olduğu zamanlar bir odada bir şeyler uydurduğu zamanlardır. Ailesiyle İskoçya’da yaşamaktadır.