Nasıl Katılırım? Yarışma Kuralları

Yarışmaya katılma sürecimiz basit: Sadece bu yönergeleri izleyin.

Resimler, 7-13 yaş arası (bu yaşlar dahil) çocuklar tarafından (1 Eylül 2020 Salı günü itibariyle) yapılmalı ve başvurular ebeveynleri veya velileri tarafından gönderilmelidir. Bu yarışma kurallarında "siz", "sizin" veya "yarışmacı" için yapılan atıflar, başvuruyu gönderen ebeveyne veya yasal temsilciye yapılan atıflardır.

Çocuğunuz resim(ler)i üzerinde çalışmaya başlamadan önce Resim Talimatları’nı inceleyin. Yanlış gönderilen başvurular dikkate alınmayacağından lütfen talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Katılmak için, Yarışma sayfasındaki formu kullanarak çocuğunuzun resminin bir kopyasını ekleyin ve açılır menülerden ilgili bölüme ilişkin resimleme önerisini, ayrıca çocuğunuzun yaş aralığını (7-9 veya 10-13) seçin.

Yarışmaya katılım, yalnızca Yarışma Şartnamesi'ne uygun olarak yukarıda açıklanan şekilde başvuru gönderilerek yapılabilir. Çocuğunuzun yaptığı resmi sosyal medyada veya başka bir yolla bizimle paylaşmak geçerli bir başvuru şekli değildir ve başvurunuzun gönderildiği anlamına gelmez.

Yarışmaya katılım ücretsizdir ve başvurular Türkiye’deki kişilerden alınabilir.

Başvurularınızı Ana Sayfadaki formu kullanarak istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.

Hikâye 64 bölümden oluşmaktadır ve 34 kısım halinde tefrika edilecektir. Bir katılımcı hikâyenin tefrika edilen her kısmı için Resimleme Önerileri’nden bir tanesini seçerek yarışmaya en fazla 34 resimle katılabilir. Kitabın bütününde bir çocuğun yalnızca bir resminin yayımlanabileceğini lütfen unutmayın.

Kısa listeye alınanlarla iletişime geçeceğimiz 2 Kasım 2020 haftasına kadar çocuğunuzun resimlerini düz, güvenli ve kuru bir yerde saklayın.

Kısa listeye alınanların resimlerinin orijinallerini bize, yayıncıya, çoğaltmaya uygun bir durumda (lütfen Resim Talimatlarını okuyun) belirtilen tarihe kadar göndermeleri istenecektir. Bunu yapamazsanız, başvurunuz değerlendirilmeyecektir.

Ayrıca, kısa listeye alınan kişilerin, 23 Ekim 2020 tarihine kadar çocuklarının yaşını ve ikametgâh adreslerini kanıtlayıcı belgeleri yayınevine göndermeleri, sanat eserlerinin haklarını (telif hakları dahil) yayımlanacak olan kitaba dahil edilmesi ve kitabın tanıtımı sırasında kullanılması amaçlarıyla yayınevine devretmeleri gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen Yarışma Şartnamemize bakın. Kısa listede yer alan başvuruların kazanan olarak seçilmemesi durumunda, eserdeki hakların size geri verileceğinden ve orijinal sanat eserini iade etmek için makul çabayı göstereceğimizden lütfen emin olun.

Başvurunuzu 23 Ekim günü saat 18:00’a kadar gönderdiğinizden emin olun.

Bu yarışmaya katılarak, yarışma Gizlilik Bildiriminde ve Yarışma Şartnamemizde belirtilen şartları kabul etmiş olursunuz.

Sorularınız için SSS sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Başvurularınızı Yarışma sayfasındaki formu kullanarak yapabilirsiniz.

Yarışma Şartnamesi

Reklam veya tanıtım malzemeleri ve Yarışma’nın İnternet Sitesi’nde yer alan koşullar da dâhil olmak üzere, diğer duyurular/açıklamalar ile herhangi bir çelişki ya da tutarsızlık olması durumunda, bu Şartname geçerli olacaktır. Başvuru ve taleplere ilişkin talimatlar, Şartname’nin parçası sayılır ve tüm katılımcılar, yarışmaya katılmakla Şartname’yi kabul etmiş sayılırlar ve onunla bağlı olacaklardır. Bilginiz için lütfen bir kopyasını saklayınız.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş

Bu yarışma; “İstiklâl Caddesi, No:161 Beyoğlu / İstanbul” adresinde bulunan YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK TİC. ve SAN. A.Ş. (“Şirket” ya da “Yayınevi”) tarafından düzenlenmektedir.

Yarışma

Bu, yeteneğe dayalı bir yarışma olup; katılımcılara, 34 Kazanan’dan (aşağıda tanımlanmaktadır) birisi olma ve mevcut durum itibariyle Aralık 2020’de yayımlanması planlanan (Şirket’in takdiri ve onayına tabi olmak kaydıyla) Ickabog adlı “Hikâye”nin basılı versiyonuna, çocukların yarışmaya katılan sanatsal çalışmalarının dâhil edilmesi (ve ilgili sanatsal çalışmanın yaratıcısı olan çocuğun adı, yaşı ve bulunduğu yerin (ülkesi) belirtilmesi) fırsatını vermektedir. Kazananlardan her birine, Hikâye’nin basılı bir nüshası ücretsiz hediye edilecek ve Şirket, her bir Kazanan’ın seçtiği bir okula ya da halka açık kütüphaneye, yayınevinin yayımladığı diğer çocuk kitaplarından oluşan 500 TL (beş yüz Türk Lirası) değerinde (tavsiye edilen perakende satış fiyatı üzerinden belirlenmek kaydıyla) kitapları, en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar bağışlayacaktır. Eseri finale kalan ancak kitapta yer alma şansını yakalayamayan katılımcılara (bu süreç aşağıda açıklanmaktadır) YKY kitapevlerinde ve YKY sanal mağazasında geçerli olacak indirim kuponu verilecektir. 1 Eylül 2020 ile 23 Ekim 2020 tarihleri arasında hafta içi her gün saat 15.00’da, Hikâye’nin bütün bölümleri dijital olarak www.ykykultur.com.tr/ickaboghikaye adresinde yayımlanarak erişime açık olacaktır – Şirket, Hikâye’nin kendi takdiri ile belirleyeceği sayıda bölümü/bölümlerini, yukarıda belirtilen zamanda erişime sunulabilir. Bu bölümlere, resimleme önerileri eşlik edecektir. Hikâye’nin ilgili bölümleri paylaşıldığında, katılımcılar, resimleme önerilerine uyarak Hikâye’nin tefrika edilen kısımları için başvurularını göndermeye davet edilir. Başvurular, 7-13 yaş arası (bu yaşlar dâhil) çocuklar tarafından özgün olarak çizilmiş resimler olmalı ve çocukların ebeveynleri (velileri) veya vasileri (yasal temsilcileri) tarafından gönderilmelidir. Kısa Liste’ye Giren Başvurular (aşağıda açıklanmaktadır) için, eseri yaratan kişinin yaşının doğrulanması ve eser üzerindeki haklarını Yayınevine devretmesi (telif hakkı dâhil) gerekir. Kısa Liste’ye Giren Başvurular daha sonra, bu Şartname’ye uymak kaydıyla, aşağıda “Kazananların Seçilmesi” başlıklı bölümde açıklandığı üzere Kazananları belirlemek için yarışmanın son değerlendirme aşamasına alınacaktır.

Katılım Kriterleri ve Başvurulara İlişkin Talimatlar

Yarışma başvuruları; resmi yapan 7 ila 13 yaş (bu yaşlar dâhil) arası çocukların, Türkiye’de ikamet eden, 18 yaş ve üstü ebeveynleri (velileri) veya vasileri (yasal temsilcileri) tarafından yapılacaktır. “Kısa Liste’ye Giren (Ön Elemeyi Geçen) Başvurular” başlığı altında belirtilen açıklamalar uyarınca Şirket tarafından, çocuğun yaşının kanıtlanması talep edilecektir. Şirket çalışanları ve aileleri ve Şirket ile profesyonel anlamda ilişkili olan kişiler, kendileri veya aileleri aracılığıyla yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya katılım ücretli değildir.

Yarışmaya katılmak için internet erişimi gereklidir.

Yarışmaya katılım süresi, 1 Eylül 2020 saat 15:00'da başlayıp, 23 Ekim 2020'de saat 18:00'da ("Kapanış Tarihi") sona erecektir. Belirli bölümlere ilişkin başvuruların yapılması, yukarıda “Yarışma” başlıklı bölüm uyarınca ilgili bölümlerin kamuya açık hale getirilmesi koşuluna tabi olacaktır. Belirtilen bu saatler ve tarihler dışında yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışma başvuruları, yalnızca aşağıdaki Resimleme Talimatlarına uygun olmaları halinde değerlendirilmeye alınacaktır (talimatlara herhangi bir şekilde uyulmaması, başvurunun diskalifiye edilmesine neden olacaktır):

 • Resimler elle çizilmeli veya boyanmalıdır (bilgisayar yazılımı veya benzeri kullanılarak oluşturulan, dijital veya elektronik ortamlarda yapılan sanat eserleri kabul edilmeyecektir);
 • Resimler yapılırken düz beyaz kâğıt (çizgiler veya desenler olmadan) kullanılmalıdır;
 • Resmin boyutları, 210 mm genişliğinde ve 275 mm yüksekliğinde olmalıdır (bu A4'ten 22 mm daha kısa, ancak aynı genişliktedir);
 • Resimler, kâğıdı olabildiğince tam doldurmalıdır (lütfen sayfanın ortasında küçük bir resim göndermeyin);
 • Resimler renkli olmalı, yalnızca siyah beyaz olmamalıdır;
 • En iyi sonuçlar için boya, pastel boya veya renkli kalem kullanın. HB kalem gibi hafif, düşük kontrastlı materyallerden kaçının;
 • Floresan veya metalik renkler kullanmayın, çünkü bunlar baskı aşamasında çoğaltılamazlar;
 • Tüm resimler düz olmalıdır, (3D (3 boyutlu) modeller veya yoğun dokulu kolajlar olmamalıdır);
 • Parıltı ve kalay folyo kullanılmamalıdır;
 • Resimler herhangi bir kişisel bilgi içermemelidir, örn. başvuranın ismi, yaşı, bulunduğu yer, imzası;
 • Resimler fotoğraf içermemelidir (bir kolaj içinde veya bir araç olarak);
 • Bütün resimler özgün olmalı ve başka bir kaynaktan kopyalanmış olmamalıdır;
 • Yalnızca ilgili bölümlerden oluşan kısım resimlenmeli ve Hikâye’nin daha sonra gelecek bölümleri yanlışlıkla da olsa tasvir edilmemelidir. Örneğin, Hikâye’nin yarısında bir karakter saçını kestiriyorsa, ancak siz Hikâye’nin ilk bölümünde bu karakteri resmediyorsanız, okurlara daha sonra gelecek olanı değil, orijinal saç kesimini göstermelisiniz;
 • Resimler, çocuğun yaşına göre aşağıdaki kriterlere uygun olarak değerlendirilecektir: Yaratıcılık, kompozisyon, renk kullanımı, metne uygunluk ve teknik yetenek;
 • Resimler, değerlendirme için dijital olarak JPEG veya PNG dosyası olarak (boyutu 10 MB'nin altında) taranmış veya fotoğraflanmış olarak gönderilmelidir. Lütfen, yüklemeden önce eserin taranan/fotoğrafı çekilen görüntüsü üzerinde yoğun gölge veya hafif parlama olmadığından emin olun; ve
 • Orijinal resimler güvenli bir yerde ve temiz tutulmalı, katlanmamalı veya zımbalanmamalıdır, çünkü Kısa Liste’ye Giren Başvurular kapsamında resimlerin orijinalinin son değerlendirme için Şirket’e gönderilmesi gerekecektir; Hikâye içinde basılmak üzere çoğaltılacak kadar iyi durumda olmayan resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Katılmak için, lütfen Yarışma’nın İnternet Sitesi’nde yayımlanan, her bölüme ilişkin Resimleme Talimatları’nı ve resimleme önerilerini takip ediniz. Katılımcılardan; adlarını, e-posta adreslerini ve yarışmaya katıldıkları yeri, bunlara ilave olarak çocuğun ilk adını (eserin yaratıcısı olarak) ve çocuklarının, Kapanış Tarihi itibariyle, yukarıda belirtilen iki yaş grubundan hangisine dâhil olduklarını belirtmeleri ve Hikâye’nin hangi bölümü için katıldıklarını (aşağıda tanımlanmaktadır) bildirmeleri istenecektir. Başvurular, Yarışma’nın İnternet Sitesi’nde, resimleme önerileri ve Resimleme Talimatları’nda detayları açıklanan, her bölüme özgü talimatlara ve teknik şartlara uygun yapılmalıdır; başvuruların uygunluğunu Şirket kendisi takdir edecektir. Yarışma’yla ilişkili olarak eserleri sosyal medyada yayımlamak, Yarışma’ya katılmak anlamına gelmez.

Hikâye’nin tefrika edilen her kısmı için, her bir eser yaratıcısının yalnızca bir kez başvuruda bulunmasına izin verilir. İkinci veya ardışık başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Çocukların ebeveynleri (velileri) veya vasileri (yasal temsilcileri) dışında başka temsilciler, üçüncü şahıslar aracılığıyla yapılan veya toplu olarak yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Hikâye’nin tefrika edilen birden fazla kısmı için başvuruda bulunmak mümkün olmasına karşın, Kazanan her eser yaratıcısının en fazla bir eseri kitapta yer alabilir.

Bir başvuru, gönderildikten sonra değiştirilemez veya düzeltilemez.

Başvuruları bu şartname uyarınca dijital olarak yükledikten sonra, lütfen eserlerin orijinallerini güvenli bir şekilde saklayın. Katlamayın, zımbalamayın veya herhangi bir şekilde zarar vermeyin. Başvurunuz Kısa Liste’ye kalırsa, eserin orijinalini çoğaltmaya uygun bir durumda göndermeniz istenecektir. Kitapta yeniden üretilebilecek (basılabilecek) kadar iyi durumda olmayan herhangi bir başvuru, yarışmanın devamında değerlendirilmeyecektir.

Doğru bilgilerini paylaşmayan veya başkası adına başvuru yapan katılımcılar (yukarıda “Yarışma” başlıklı bölümde açıklanan bir çocuğun ebeveyni (velisi) veya vasisi (yasal temsilcisi) dışında), Yayınevinin takdirine bağlı olarak diskalifiye edilecektir.

Eksik, okunaksız, geçersiz veya yanlış yönlendirilmiş başvurular kabul edilmeyecektir. Başvurunun gönderildiğinin kanıtlanması, teslim alındığının da kanıtı olarak kabul edilmeyecektir. Yayınevi, teknik nedenler veya başka nedenlerden ötürü geciken, eksik veya kaybolan başvurular hususunda sorumluk kabul etmez.

Tamamen veya kısmen, nakit veya başka alternatif ödül verilmeyecektir; ancak kendi kontrolü dışındaki durumlarda Yayınevi, belirlenen ödülü, eşit veya daha yüksek değerde benzer nitelikte bir ödülle değiştirme hakkını saklı tutar. Ödül devredilemez ve tamamen veya kısmen herhangi bir nakit alternatif ile değiştirilemez.

Herhangi bir ticari sıfatla, tüketici sıfatıyla yapılan başvurular (toplu veya başka türlü) kabul edilmeyecektir. Bir katılımcının aynı içeriği birden çok kez yeniden gönderdiği veya bu koşulu, örneğin “komut dosyası”, “kaba kuvvet” veya başka herhangi bir otomatik yolla aşmak için bilgisayar kullandığı anlaşılırsa, o kişinin başvuruları diskalifiye edilecek ve varsa, verilen ödül geçersiz olacaktır.

Lisans ve Garantiler

Katılımcılar, başvurularını sunmakla; Şirket’e, başvuruya konu eseri kopyalama, üzerinde alt lisans hakkı verme, uyarlama, eserden onun türevi niteliğinde çalışmalar meydana getirme, yeniden yayınlama ve eseri herhangi bir şekilde formatta veya materyalde dağıtma (basılmış halde ve elektronik formatta yapılması dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) hususunda, münhasır nitelikte olmayan, sürekli, telif (lisans) ücretine tabi olmayan, dünya çapında geçerli bir lisans vermeyi kabul etmektedirler ve söz konusu içeriğin müellifi olarak tanımlanma hakkı, içeriğin uygun olmayan şekilde işleme tabi tutulmasına karşı itirazda bulunma hakkı dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, başvuruya ilişkin tüm gayri maddi haklardan feragat etmektesiniz; ve (i) başvuru kapsamında sunulan eserin çocuğun kendi orijinal çalışması olduğunu; ve (ii) başvurudaki hiçbir hususun başkalarını karalayıcı, özel (kişisel) veya telif haklarını ya da diğer fikri mülkiyet haklarının bir ihlali niteliğinde olmadığını ya da başkasının haklarını herhangi bir şekilde ihlal etmediğini garanti etmektesiniz. Bu garantileri ihlal eder nitelikteki bir başvurunun, yarışmaya katılım şartlarını taşımadığı kabul edilecek ve herhangi bir ödül kazanma hakkına sahip olmayacaktır.

Kısa Liste’ye Giren (Ön Elemeyi Geçen) Başvurular

Bu Şartname’ye uygun olarak alınan başvuruların değerlendirilmesi, 23 Ekim 2020 ile 2 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak; değerlendirme sonucunda Kısa Liste’ye, 7-9 yaş ve 10-13 yaş olmak üzere her iki yaş grubu kategorisinde, Hikâye’nin tefrika edilen her kısmı için beş eser ve toplamda 340 eser seçilecektir.

Kısa Liste’ye Giren Başvurular, Kazananları (aşağıdaki açıklamalara bakınız) belirlemek için kullanılan yetenek faktörlerine göre ve eserin Hikâye’de kullanım açısından editoryal uygunluğu koşuluna tabi olarak Şirket tarafından seçilecektir. Kısa Liste’ye Giren Başvuruların sahiplerine, 2 Kasım’da başlayan hafta e-posta ile bilgi verilecektir. Şirket’in başvuranın Kısa Liste’ye seçildiğini teyit etmesinin ardından, başvuru sahibinin (ve çocuğun) Şirket’in makul çerçevede talep edeceği bazı hususları yerine getirmesi gerekecektir; bu talepler, Şirket tarafından belirtilen tarihler arasında (1) bir kimlik belgesiyle çocuğun (eserin yaratıcısı olarak) yaşının doğrulanmasını, (2) eserin haklarını devretmek üzere Şirket’le sözleşme (ya da gerekli diğer işlemlerin) yapılmasını, ve (3) Şirket’in belirttiği tarihler arasında, masrafı başvuruda bulunana ait olmak üzere, orijinal eserin Şirket’e gönderilmesini içerir. Kısa Liste’ye seçilen, fakat Kazananlar arasında yer almayan eserlere ilişkin tüm haklar, başvuru sahibine (ve çocuğa) geri dönecektir. Kısa Liste’ye seçilen eserin başvuru sahibi, Şirket tarafından belirtilen tarihlere uymazsa ve talepleri yerine getirmezse ya da Kısa Liste’ye seçilen eserin Kitapta yayımlanmak için yeterli durumda olmaması veya başka herhangi bir sebeple uygun olmaması durumunda (bu hususta karar Şirket’in tamamen kendi takdirindedir), Şirket, Kısa Liste’ye seçilen eser yerine başka bir eser seçme hakkını saklı tutar. Eserlerinin Kısa Liste’ye seçildiği teyit edilmiş (ve Şartname’ye uyan), ancak Kazananlar arasında yer alamamış başvuru sahiplerine, Şirket tarafından 31 Aralık 2020 tarihine kadar bir katılım sertifikası gönderilecektir.

Kazananların Seçilmesi

Kısa Liste’ye Giren Başvurular arasından toplam otuz dört (34) kazananın (“Kazananlar”) seçilmesi, 16 Kasım 2020 ile 23 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir: Kısa Liste’ye Giren Başvurular arasından, yaratıcılık, kompozisyon, renk kullanımı, metne uygunluk, teknik beceri ve editoryal uygunluk olmak üzere, eşit ağırlıktaki yetenek faktörleri değerlendirilerek (ve eserin yaratıcısının yaşı da dikkate alınarak), Hikâye’nin tefrika edilen kısmı için en uygun olduğu ve ilgili bölümü en iyi yansıttığı belirlenen başvurular Kazananlar olarak seçilecektir. Yayımlanan bir esere ilişkin beğenme ya da paylaşımlar gibi sosyal medyada karşılıklı etkileşim ve/veya etkinliğin, Yarışma’nın karar verme aşamasında hiçbir etkisi bulunmamaktadır ve bu tür eylemler, başvuru kapsamında sunulan bir eserin başarılı bir Kazanan (ya da Kısa Liste’ye Giren Başvuru) olacağına dair hiçbir şekilde bir gösterge teşkil etmez.

Kazananlar; Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Ticaret ve Sanayi A.Ş. çalışanları: Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Akın, Yayın Koordinatörü Aslıhan Dinç, Doğan Kardeş Dizisi Editörü Hazel Bilgen, Sanat Dünyamız Dergisi Editörü Fisun Yalçınkaya, Sergiler Direktörü Kevser Güler ’den oluşan bir seçici kurul tarafından seçilecek; bu seçici kurulun vereceği karar nihai nitelikte olacaktır.

Kazananların Duyurulması

Kazananlar, 23 Kasım 2020 tarihinde başlayan hafta Şirket tarafından gönderilecek e-posta ile duyurulacaktır. Her bir Kazanan’ın, Şirket’in bildiriminde belirtilen sürede e-posta ile cevap vererek ödülü kabul etmesi (ayrıntıları aşağıda açıklanmaktadır) ve seçilen okul ya da halka açık kütüphaneye ilişkin ayrıntılar ve ödülün teslimi için bir posta adresi dâhil edilmek üzere, ilave bilgileri sağlaması gerekecektir. Kazananlar; çocuklarının ilk adı, bulunduğu yer, yaşı ve kazanan eserin, Şirket’e ait Yarışma İnternet Sitesi’nde ve diğer internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında (Şirket’in grup şirketlerine ve Hikâye’nin yazarına ait olanlar dâhil) yayınlanabileceğini kabul ederler.

Ödül; çocuğunuzun seçilen eserinin Hikâye’de (Kitap’ta) yayımlanma fırsatına sahip olmasını içerir. İlave olarak, her bir Kazanan, Hikâye’nin (Kitap’ın) bir kopyasını alacaktır ve Şirket, 500 TL (beş yüz Türk Lirası) değerinde çocuk kitaplarını, her Kazanan’ın tercih ettiği bir okula ya da halka açık kütüphaneye en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar bağışlayacak ve posta ya da kurye yoluyla bu kitapların bağış yapılan kuruma teslim edilmesini sağlayacaktır.

Şirket; yayın tarihleri ve kazanan eserlerin ne şekilde Hikâye’ye (Kitap’a) dâhil edileceğinin belirlenmesi (örneğin kesilebilir, edit edilebilir, uyarlanabilir, üzerinde küçük değişiklikler yapılabilir, dijital olarak geliştirilebilir ya da uygun olan başka şekilde üzerinde değişiklik yapılabilir) dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, Hikâye’nin yayımlanmasına ilişkin tüm hakları saklı tutar.

Şirket, Kazananların ilan edilmesinden sonra, Kazananlarının orijinal eserlerini (ve aynı zamanda, Kısa Liste’ye Giren, ancak Kazananlar arasında yer almayan eserlerin orijinallerini) iade etmek için makul ölçüler içerisinde elinden gelen tüm çabayı gösterecektir (ancak, hiçbir durumda, Şirket’in, kaybolan ya da zarar gören eserlere ilişkin herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır).

Kendilerine yapılan bildirimlerden haberdar olmaları için gelen e-postalarını (junk, spam, vs. her türlü gelen e-postalarını) kontrol etmek katılımcıların sorumluluğundadır. Herhangi bir nedenle bu e-postanın kaçırılması ya da okunmaması/yanıt verilmemesi nedeniyle bir katılımcının ödüle ilişkin geç talepte bulunması halinde, Şirket’in bu hususta herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

Bir Kazanan’ın ödülünü kabul edemeyecek durumda olması ya da kendisi ile irtibat kurulamaması veya bu Şartnameyi başka şekilde ihlal etmesi durumunda, Şirket, yukarıda açıklanan ile aynı yöntemi kullanarak başka bir Kazanan belirleme hakkını saklı tutar. Gereken nitelikleri taşıyan bir Kazanan, ödül için talepte bulunabilir durumda oluncaya kadar süreç tekrarlanacaktır.

Gizlilik

Kazananlar ve Kısa Liste’ye Alınan Başvuru sahipleri, Kazananlar yarışma internet sitesinde Yayınevi tarafından duyuruluncaya kadar, bu konu ve yarışma hakkında her türlü ayrıntıyı gizli tutmalı ve (sosyal medyada, haberlerde veya başka bir biçimde) kamuoyuna açıklamamalıdır. Bu yarışmaya katılmakla, yarışmayla ilgili tüm yazışmaların kesinlikle gizli olduğunu kabul etmektesiniz. Yayınevi (Şirket), Hikâye veya bu yarışma ile ilgili herhangi bir gizli bilgiyi hiç kimseye ifşa etmemeyi ve başkalarının etmemesini sağlamayı taahhüt etmektesiniz. Bu paragrafın herhangi bir ihlali, başvurunuzun derhal diskalifiye edilmesine yol açacaktır. Şirketin kararı nihai olacak ve hiçbir yazışma yapılmayacaktır.

Kişisel Veriler ve Bilgiler

Yayınevi, Kazananların adını ve yerini, yarışma bitiş tarihinden sonraki üç (3) ay içinde bu bilgileri yukarıda belirtilen Şirket adresine yazılı talepte bulunarak (gönderenin adresinin bulunduğu bir zarfla) isteyen herkese açıklayacaktır. Bu tür taleplerden herhangi birini veya tümünü reddetme hakkımızı saklı tutmaktayız. İsminizin ve/veya konumunuzun açıklanmasını istemiyorsanız, lütfen, “ickabog@ykykultur.com.tr” e-posta adresine göndereceğiniz, konu satırında "Ickabog Yarışması" yazan bir e-posta ile bizimle irtibat kurunuz.

Yayınevi, yarışma sürecinin yürütülmesi aşamasında topladığı Kişisel Verilerin, veri denetleyicisidir ve Kişisel Verileri, yarışmanın Gizlilik Bildirimlerine uygun olarak kullanacaktır. Bu Kişisel Verileri, yarışma sürecini yürütmek ve herhangi bir ödülü/ödülleri teslim etmek amacıyla kullanacak ve yarışma bitiminden makul bir süre sonra bunları silecektir. “Kişisel Veriler”; yarışmaya katılanların adları ve verdikleri diğer bilgiler (ör. e-posta adresleri ve sanat eserini oluşturan kişinin adı, yaşı ve bulunduğu yer) anlamına gelir. Katılımcıların, Hikâye ile ilgili olarak Yayınevinden pazarlama amaçlı bildirimler almayı tercih ettikleri durumlarda, bu katılımcıların e-posta adresleri, Yayınevi tarafından, Yarışma Gizlilik Bildirimine uygun olarak Hikâye hakkında ve Hikâye ile ilgili ürünler ve tanıtımlar hakkında haberler, ve Hikâye ile ilgili araştırmalara/anketlere katılım için davetiye göndermek amacıyla kullanılacaktır. Katılımcılar, daha fazla bildirim/mesaj almak istemiyorlarsa, kendilerine bu e-postaları devre dışı bırakma seçeneği sunulacaktır. “ickabog@ykykultur.com.tr” adresine bir e-posta göndererek, kişisel verilerinize erişim talep edebilir veya herhangi bir yanlışlığın düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Genel Hükümler

Yayınevi, kimlik ve yaşa dair kanıt talep etmek dâhil, (ki talep edilecek bu kanıt yedi (7) gün içinde sunulmalıdır) ancak bununla sınırlı olmamak üzere, tüm başvurulara ilişkin doğrulama süreçlerini uygulama hakkını saklı tutar.

Herhangi bir nedenle, yarışma sürecinin herhangi bir parçası; bilgisayar virüsü, ağ arızası, hatalar, kurcalama, yetkisiz müdahale, dolandırıcılık, teknik arızalar veya Yayınevinin kontrolü dışında yarışmanın idaresini, güvenliğini, adaletini, bütünlüğünü veya uygun şekilde yürütülmesini bozan veya etkileyen diğer nedenler dâhil olmak üzere, planlandığı gibi yürütülemezse; Yayınevi, tamamen kendi takdirine bağlı olarak yarışmayı değiştirebilir veya askıya alabilir, ya da etkilenen başvuruları/talepleri geçersiz sayabilir. Yayınevinin makul şarlarda kontrolü dışında bu hüküm ve koşullara uymasını engelleyen bir eylem, ihmal, olay veya durum meydana gelirse, Yayınevi yükümlülüğünü yerine getirememekten veya geciktirmekten sorumlu olmayacak, ancak hayal kırıklığını önlemek amacıyla yaşanacak olası sorunların katılımcılara olan etkisini en aza indirmek için çaba gösterecektir.

Yayınevi ve ilişkili kurum ve kuruluşları; yarışmayla veya ödülü kabul etmek veya kullanmakla bağlantılı olarak maruz kalınan herhangi bir kayıp (dolaylı, özel veya sonuç olarak ortaya çıkan kayıp veya kâr kaybı dâhil), masraf veya hasardan (herhangi bir kişinin ihmalinden kaynaklansın veya kaynaklanmasın) sorumlu olmayacaktır; ortadan kaldırılması yasa gereği kararlaştırılamayan herhangi bir sorumluluk (kişisel yaralanma, ölüm ve dolandırıcılık dâhil) dışındaki durumlarda, sorumluk yasaların izin verdiği asgari sınırla sınırlandırılmıştır.

Yayınevi; bu Şartname’nin, yarışmanın ruhunun, yarışmaya başvuru koşullarının bir parçasını oluşturan talimatların ihlal edildiğine inanmak için makul gerekçelerin olduğu veya bir katılımcının hileli yollarla katılımda haksız avantaj elde ettiği veya kazandığı durumlarda, ödülü vermeyi reddetme veya ödül hakkını geri alma ve/veya o aşamadan sonra yarışmaya katılımı reddetme ve katılımcıyı diskalifiye etme hakkını saklı tutar.

Bu Şartname hükümlerinden herhangi birinin hukuka aykırı, geçersiz veya başka bir şekilde uygulanamaz olduğu tespit edilirse, ilgili hüküm Şartname’den çıkarılır ve silinir ve geri kalan hükümler tam olarak geçerliliğini korur ve yürürlükte kalır.

Yayınevinin, tanıtımla ilgili tüm konularda kararı nihaidir ve hiçbir yazışma yapılmayacaktır.

Yayınevi, iletişim ağları üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildir ve trafik sıkışıklığı, teknik arıza veya diğer nedenlerden dolayı söz konusu iletişim ağları ile bağlantılı olarak meydana gelen herhangi bir sorundan sorumlu değildir. Yayınevi, herhangi bir üçüncü şahıs tarafından işlenen herhangi bir sahtekârlıktan, kullanıcı hatası ve bir katılımcının yarışmaya girişini geciktirebilecek veya engelleyebilecek herhangi bir ağ, bilgisayar, donanım veya yazılım arızası dâhil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, kontrolü dışında gerçekleşen herhangi bir olaydan dolayı hiçbir şahsa karşı sorumlu tutulmayacaktır.

Uygulanacak Hukuk ve Yargı Yetkisi

Bu Şartname ve bu Şartname’den kaynaklanan her türlü anlaşmazlık veya iddia (sözleşme dışı konulardaki anlaşmazlıklar veya iddialar dâhil), Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi olacak ve bu yasalara göre yorumlanacaktır.

Bu Şartname’den kaynaklanan her türlü uyuşmazlığın çözümünde, İstanbul Merkez (Çağlayan) Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır.