Sıkça Sorular Sorular

Bir sürü sorunuz olduğunu biliyoruz, işte merakınızı giderebilecek yanıtlardan bazıları!

 1. Hikâyeyi nerede ve nasıl okuyabilirim?

  Hikâyenin yeni bölümleri 1 Eylül 2020 tarihinden 23 Ekim 2020 tarihine kadar hafta içi her gün bu internet sitesi üzerinde erişime açık olacaktır. Önceki bölümlere erişmek için “Hikâyeyi Oku” sayfasına gidip sayfayı aşağı kaydırmanız yeterli.

 2. Günde kaç bölüm paylaşacaksınız?

  Pazartesiden cumaya hafta içi her gün yeni bir kısım yayımlanacaktır. Bir gün iki, başka bir gün üç bölüm yayımlanabilir. Hafta sonu yeni eklenen bölüm olmayacağından pazartesi gününe kadar saatleri saymanız gerekecek.

 3. Hikâyeyi nasıl okuyabilirim?

  Hikâyeyi okumanın en eğlenceli yolu yeni bölümler yayımlandıkça hikâyeyi günden güne okumaktır. İsterseniz hikâyeyi kendi başınıza okuyabilir ya da J.K. Rowling’in kendi çocuklarına okuduğu gibi birinin size okumasını tercih edebilirsiniz.

 4. Hikâyeyi okumak için ücret ödemem gerekir mi?

  Hayır, hikâyeyi bu site üzerinden ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.

 5. Hikâye kaç yaşındaki çocuklar için uygundur?

  Hikâye her yaşa hitap eden masal türünde bir metindir ve ailecek okuyup dinlemesi de çok keyiflidir. Özellikle sesli okunduğunda dinlemesi çok daha zevkli olduğundan, hikâyeyi size okuyabilecek biri varsa tadını çıkarın!

 6. Hikâyenin resimleri de olacak mı?

  Hayır, bu iş size düşüyor! Yayımlanan her yeni bölümle beraber resmini yapmak isteyebileceğiniz karakterler ve sahnelerle ilgili olarak J.K. Rowling’in önerileri olacak. Dilerseniz yaptığınız resimlerle Ickabog Resim Yarışması’na katılabilirsiniz.

 7. Ickabog Resim Yarışması nedir?

  J.K. Rowling’in Türkiye’deki yayıncısı Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen yarışmadır; bu yarışma Ickabog’un basılı kitabı yayımlandığında kitapta yer alacak resimleri belirlemek için düzenlenmiştir. Yarışmayla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

 8. Ickabog Resim Yarışması’na nasıl katılacağım?

  Türkiye’deki Ickabog Resim Yarışması, Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenleniyor. Çocukların yaptıkları resimler arasından seçilenler Ickabog kitabında yer alacak. Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

 9. Ickabog Resim Yarışması Türkiye’de ne zaman düzenlenecek?

  Türkiye’de Ickabog Resim Yarışması, 1 Eylül 2020 ile 23 Ekim 2020 tarihleri arasında katılımcılara açık olacaktır.

 10. Yarışmanın ödülü var mı?

  Ickabog Resim Yarışması’nı kazanan herkes için bir ödül var ama en büyük ödül, binlerce insanın göreceği bir kitapta yaptığınız bir resmin yer alması olacak!

 11. Yarışma için resmimi gönderebilir miyim? Yarışmaya son katılım tarihi nedir?

  Yarışmaya katılım koşulları için lütfen buraya tıklayınız.

 12. Yarışmaya katılmak için kaç yaşında olmam lazım?

  7 yaşından 13 yaşına kadar herkes yarışmaya katılabilir.

 13. Yarışmaya kaç kez katılabilirim?

  Ickabog Resim Yarışması süresince günlük olarak ilan edilen resimleme önerileri arasından birini seçmek koşuluyla anneniz, babanız ya da yasal temsilciniz sizin adınıza başvuruda bulunabilir. 64 bölümden oluşan hikâye 34 kısım halinde tefrika edilecektir. Bir katılımcı hikâyenin tefrika edilen her kısmı için Resimleme Önerileri’nden bir tanesini seçerek yarışmaya en fazla 34 resimle katılabilir. Evde birkaç çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı başvurulabilir. Yarışmaya katılım koşullarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 14. Yarışmanın jürisinde kimler var?

  Yarışmaya gönderilen resimler Yapı Kredi Yayınları tarafından değerlendirilecektir. Yarışmaya katılım koşullarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 15. Yarışmaya gönderdiğim resim çalışmamın kullanılması için yayınevine neden izin vermem gerekiyor?
  Çocuğumun resmi yarışmada kazanan resimler arasında yer aldığı takdirde çocuğumun haklarını yayınevine neden devretmem gerekiyor ve bu ne anlama geliyor?

  Yapı Kredi Yayınları, resmî yarışmaya katılan herkesten, gönderdikleri resimlerin sosyal medyada ve internet sitesindeki Resim Galerisi’nde kullanılmasına ve katılımcılar yarışmayı kazandıkları takdirde resimlerinin yayımlanacak olan kitapta ve kitabın tanıtımı sırasında kullanılmasına izin vermelerini talep eder. Bu, yarışmanın heyecan verici bir yanı ve J.K. Rowling kitabın satışından elde edeceği teliflerin tamamını Covid-19’dan zarar görmüş kişilere yardım eden projelere bağışlayacaktır, yani proje iyi bir amaç uğruna yapılıyor.

 16. Yaptığım resimleri nasıl paylaşabilirim?

  Yaptığınız resimleri anneniz, babanız ya da yasal temsilciniz Twitter ya da Instagram üzerinden #TheIckabog ve #IckabogTürkiye hashtag’leriyle paylaşabilir. Bu hashtag’leri kullanarak sosyal medya ve Resim Galerisi’ne ilişkin şartları kabul etmiş olursunuz, ayrıca resimlerinizi sosyal medya kanallarında ve internet sitemizin Resim Galerisi bölümünde paylaşmamıza izin vermiş olursunuz. Lütfen şunu unutmayın, resminizi sosyal medyada paylaşarak Ickabog Resim Yarışması’na katılmış sayılmazsınız.

 17. Resmim sosyal medyada paylaşılırsa ödül kazanır mıyım?

  Hayır, ödül kazanmak için Yapı Kredi Yayınları’nın düzenlediği Ickabog Resim Yarışması’na katılmalısınız ve yarışmaya gönderdiğiniz resim yarışmayı kazanan resimlerden biri olmalı. Yine de yaptığınız resimleri resmî Ickabog sosyal medya kanallarından paylaşmak isteriz, bu sebeple lütfen yaptığınız resimleri bizimle paylaşın ama resminizin sosyal medyada paylaşılmasının yarışmaya katıldığınız anlamına gelmediğini unutmayın. Annenizden, babanızdan ya da yasal temsilcinizden, yaptığınız resmi sizin için sosyal medyada paylaşmasını istemeniz gerek. Sosyal medya ve Resim Galerisi’ne ilişkin şartlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 18. Yaptığım resim theickabog.com adresinde paylaşılırsa ödül kazanır mıyım?

  Hayır, Resim Galerisi yarışma süresince yaptığınız müthiş çalışmaları sergilemenin yalnızca bir aracı. Yapı Kredi Yayınları’nın düzenlediği Resim Yarışması’nın jürisi yayımlayacakları basılı kitapta yer alacak kazanan resimlere bağımsız olarak karar verecek.

 19. Ickabog kitabı ne zaman yayımlanacak?

  Ickabog’un basılı ve e-kitap versiyonları Yapı Kredi Yayınları tarafından 2020 yılının Aralık ayında yayımlanacak. 2020 yılının Kasım ayı itibariyle Ickabog’un dünya genelinde başka dillerde ve başka ülkelerde yerel baskıları yayımlanacak. Her bir yerel baskı o bölgedeki resim yarışmasının kazanan resimlerini içerecek.

 20. E-kitap ve sesli kitap versiyonları da olacak mı?

  Ickabog’un basılı ve e-kitap versiyonu aynı zamanda yayımlanacak.

 21. J.K. Rowling teliflerini yardım amaçlı projelere bağışlayacağını söylüyor. Peki hangilerine?

  Yazar bu kitaptan elde edeceği telif gelirini Covid-19’la ilgili projeleri desteklemek üzere bağışlayacaktır. Bu yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla ayrıntı paylaşılacaktır.

 22. Bu bir Harry Potter ya da Büyücüler Dünyası hikâyesi mi? Hikâyede büyücüler ve sihir var mı? Bu bir serinin ilk kitabı mı?

  Ickabog bir Harry Potter hikâyesi değil, Büyücüler Dünyası’nda geçen bir hikâye de değil. J.K. Rowling’in yazdığı, Cornucopia adlı hayali bir ülkede geçen apayrı bir masal. Hikâyeyi internet sitesi üzerinden okuyabilirsiniz. Herhangi bir serinin parçası değil ve tek başına bir hikâye.

 23. Kitap başka dillere de çevrilecek mi?

  Evet, kitap başka dillere çevrilecek, resim yarışması da başka ülkelerde düzenlenecek.

 24. Kitabın filmi çıkacak mı? Tiyatro oyununa uyarlanacak mı?

  Henüz Ickabog’la ilgili bir film projesi ya da kitabın tiyatroya uyarlanmasına yönelik bir plan mevcut değil.