59. Bölüm

Kocaşişe’ye Dönüş

Ufukta Kocaşişe’nin koyu gri silueti göründüğünde alacakaranlık çöküyordu. Ickabog ekibi şehre bakan tepede kısa bir mola vermişti. Martha Ickabog’a kocaman kardelen buketini verdi. Sonra herkes kendi pankartını dimdik tuttuğundan emin olunca dört arkadaş ellerini üst üste koydu, çünkü insanlar onları silahla tehdit etseler dahi birbirlerine ve Ickabog’a onu koruyacaklarına, onun yanından hiç ayrılmayacaklarına yemin etmişlerdi.

Böylece Ickabog şaraplarıyla meşhur şehre tepeden aşağı doğru ilerledi ve şehrin kapısındaki muhafızlar onun geldiğini gördüler. Silahlarını ateş etmek üzere kaldırdılar ama Daisy kollarını sallayarak Ickabog’un omuzlarında dimdik durdu ve Bert’le Roderick de pankartlarını havaya kaldırdı. Muhafızlar ellerinde tir tir titreyeren tüfekleriyle canavarın gitgide yaklaşmasını korkuyla izlediler.

“Ickabog hiç kimseyi öldürmedi!” diye bağırdı Daisy.

“Size yalan söylediler!” diye bağırdı Bert.

Muhafızlar ne yapacaklarını bilemiyordu çünkü dört genç insanı vurmak istemiyorlardı. Ickabog daha da yaklaştı, iriliği ve tuhaflığı çok korkutucuydu. Ama kocaman gözlerinde yumuşak bir bakış vardı ve pençelerinde kardelenler tutuyordu. En sonunda muhafızların yanına geldiğinde Ickabog durdu ve eğilerek her birine birer kardelen uzattı.

Muhafızlar çiçekleri aldı çünkü bunun aksi bir şey yapmaya korkmuşlardı. Sonra Ickabog aynı koyuna yaptığı gibi her birinin kafasını nazikçe sevdi ve Kocaşişe’ye doğru yürümeye devam etti.

Her taraftan çığlıklar yükseliyordu: İnsanlar Ickabog’un önünden kaçışıyor ya da silah bulmak için koşuşturuyordu, ama Bert’le Roderick kararlılıkla, pankartları havada, önden yürümeye devam etti ve Ickabog da oradan geçenlere kardelenlerden uzatmaya devam etti, sonunda genç bir kadın cesurca çiçeklerden birini aldı. Ickabog o kadar memnun olmuştu ki gür sesiyle ona teşekkür etti, bu da daha çok insanın çığlık atmasına sebep oldu, ama başkaları Ickabog’a yaklaştılar ve çok geçmeden canavarın etrafında pençelerindeki kardelenlerden alan, kahkahalar atan küçük bir kalabalık toplandı. Ickabog da gülümsemeye başlamıştı. İnsanların ona sevinçle sesleneceğini, ona teşekkür edeceğini hiç ummamıştı.

“Seni tanıdıklarında seni seveceklerini söylemiştim!” diye fısıldadı Daisy Ickabog’un kulağına.

“Bizimle gelin!” diye kalabalığa seslendi Bert. “Güneye yürüyoruz, Kral’ı görmeye gidiyoruz!”

Ve işte Tükrer’in saltanatının mağduru olan Kocaşişe sakinleri meşale, dirgen ve silah almak için evlerine koştular, Ickabog’a zarar vermek için değil elbette, onu korumak için. Duydukları yalanlardan dolayı o kadar kızgınlardı ki canavarın etrafında toplandılar ve karanlığın içine doğru yürüdüler, yollarından sadece bir kere kısa bir süreliğine saptılar.

Daisy yetimhaneye uğramalarında ısrar etmişti. Kapı sımsıkı kilitli ve sürgülü olsa da Ickabog’un bir tekmesiyle açıldı. Ickabog Daisy’nin yumuşakça yere inmesine yardım etti ve Daisy çocukları almak için hemen içeri koştu. Minikler yük arabasına doluştu, Hopkins’ler ikizlerini kucaklarına aldılar ve daha büyükler kalabalığa karıştı, o sırada Homur Ana öfkeyle bağırıp çağırıyor, çığlık çığlığa onları geri getirmeye çalışıyordu. Derken pencereden Ickabog’un kocaman kıllı suratını görünce bayılıp taş gibi yere düştüğünü size söylemekten memnuniyet duyuyorum.

Sonra neşeli Ickabog Kocaşişe’nin anacaddesinden yürümeye devam etti, ilerledikçe daha da çok insan toplandı ve kalabalık oradan geçerken Şamarcı John’un köşeden onları izlediğini hiç kimse fark etmedi. Yerel bir tavernada içmekte olan Şamarcı John iki oğlanın anahtarlarını çaldığı gece burnunu kanatan Roderick Kakalak’ı unutmamıştı. Bu baş belalarının yanlarındaki devasa bataklık canavarıyla başkente varmaları halinde tehlikeli Ickabog efsanesinden küpler dolusu altın kazanmış herkesin başına iş açılacağını anında anlamıştı. Bu yüzden yetimhaneye dönmek yerine Şamarcı John tavernanın dışında duran bir başka içkicinin atını çaldı.

Yavaşça ilerleyen Ickabog’un aksine Şamarcı John Hamurhisar’a yaklaşmakta olan tehlikeye karşı Lord Tükrer’i uyarmak için atını güneye dörtnala koşturdu.

Resimleme Önerileri

Elli sekizinci ve elli dokuzuncu bölümlere ait resimleme önerileri şunlardır:

Hetty ile kocası şaşkın halde

Cılız koyun

Kahramanlarımızın el işareti

Daisy Ickabog’un omzunda giderken

Şamarcı John köşeden gözetlerken

Ickabog kardelenleri dağıtırken

Elinde dirgenler tutan kalabalık

Resim yarışmasına katılın!

Bütün Bölümler

Ickabog'un bugüne kadar yayımlanan bütün bölümlerini okuyun.